3 maja, 2024


Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to wysokiej klasy, nowoczesne rozwiązania protetyczne, które mają za zadanie zastąpić brakujące zęby i przywrócić pełne funkcje żucia, mówienia oraz estetyczny wygląd uzębienia. Są to struktury przypominające śrubę, wyprodukowane z materiałów biokompatybilnych, takich jak tytan, które bardzo dobrze łączą się z tkankami ludzkiego organizmu. Implanty są wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy, gdzie z czasem dochodzi do procesu zwanego osteointegracją, czyli zrośnięcia implantu z kością, co zapewnia stabilne i długotrwałe unieruchomienie implantu.

Proces ten wymaga odpowiedniego czasu, zazwyczaj kilku miesięcy, po tym okresie na implant nakłada się tzw. łącznik protetyczny, a następnie koronę zębową, most protetyczny lub protezę. Implanty dają możliwość odtworzenia pojedynczego zęba, jak i całego uzębienia. Mają one szereg zalet: nie wywołują reakcji alergicznych, nie korodują, są trwałe i funkcjonalne. Przyczyniają się również do zatrzymania procesu zaniku kości, który występuje po utracie zębów naturalnych.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu implantacji

Idealnym kandydatem na implanty jest pacjent, który stracił jeden lub więcej zębów, ale posiada wystarczająco dużo zdrowej kości szczęki lub żuchwy, aby można było w niej zakotwić implant. Ważne jest również, by pacjent miał zdrową tkankę przyzębną i nie cierpiał na choroby, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces gojenia, takie jak cukrzyca, osteoporoza czy choroby naczyń krwionośnych. Pacjenci palący tytoń oraz ci, którzy nadużywają alkoholu, mogą mieć ograniczone szanse na sukces zabiegu ze względu na wolniejszy proces gojenia i ryzyko komplikacji.

Przeciwwskazania do implantacji to przede wszystkim ostre zakażenia, nieuregulowane choroby przewlekłe, ciężkie postacie cukrzycy, znaczny zanik kości wymagający skomplikowanych procedur augmentacyjnych oraz terapia bisfosfonianami (lekami stosowanymi w leczeniu osteoporozy), która może powodować powikłania w postaci martwicy kości. Zaleca się też unikanie procesu implantacji u pacjentów z chorobami immunologicznymi oraz przyjmujących leki obniżające odporność. Każdy przypadek jest indywidualny, więc o możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje lekarz stomatolog lub chirurg szczękowy po dogłębnej analizie stanu zdrowia pacjenta.

Procedura implantacji i pielęgnacja implantów

Zabieg implantacji najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Pierwszy etap to umieszczenie implantu w kości szczęki lub żuchwy. Po zakończonym zabiegu i upływie czasu niezbędnego na zintegrowanie implantu z kością, przystępuje się do drugiego etapu, czyli osadzenia na implanie odpowiedniej suprastruktury protetycznej, która będzie pełniła funkcję zęba. Cały proces, od umieszczenia implantu po zamontowanie ostatecznej pracy protetycznej, może trwać od kilku miesięcy do nawet roku, w zależności od indywidualnych uwarunkowań i złożoności przypadku.

Aby implanty służyły przez wiele lat, niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej – należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa również odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu stanu implantów oraz wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów. Bez względu na to, jak zaawansowane i trwałe są współczesne implanty, ich żywotność w dużej mierze zależy od codziennej troski o higienę oraz od podejścia i zaangażowania samego pacjenta.