6 maja, 2024


Podstawy ortodoncji i jej cele

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która specjalizuje się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu nieprawidłowości w ustawieniu zębów i szczęki. Głównym celem ortodoncji jest poprawa estetyki uśmiechu, jednak równie ważne są aspekty funkcjonalne, takie jak poprawa wysławiania, żucia oraz zmniejszenie ryzyka problemów związanych z przyzębiem i stawami skroniowo-żuchwowymi. Korekcja zgryzu ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia jamy ustnej i może nawet przyczynić się do poprawy samopoczucia i pewności siebie pacjenta.

Nieprawidłowości zgryzu mogą być dziedziczne lub nabyte, przy czym te ostatnie często są rezultatem złych nawyków takich jak ssanie kciuka, nadmierne użycie smoczka lub utrata zębów mlecznych lub stałych w nieodpowiednim czasie. Ortodoncja może być stosowana w każdym wieku, mimo że najbardziej preferowany jest okres wzrostu i rozwoju, czyli wczesne dzieciństwo i okres dojrzewania. Dzięki współczesnym technologiom i materiałom nawet dorośli pacjenci mogą korzystać z orthodonticznego leczenia, wybierając np. mniej widoczne aparaty ortodontyczne.

Aparaty ortodontyczne i ich rodzaje

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych wykorzystywanych do korekty pozycji zębów. Można je podzielić na aparaty ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome są zazwyczaj stosowane u dzieci i są skuteczne przy prostej korekcie delikatnych problemów z ustawieniem zębów. Są one wyjmowane przez pacjenta np. w trakcie posiłków czy szczotkowania zębów, co jest zarówno ich zaletą, jak i wadą – wymaga to bowiem dyscypliny w noszeniu aparatu zgodnie z zaleceniami ortodonty.

W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, stosuje się aparaty stałe. Aparaty te są przyklejone do zębów na cały okres leczenia, który może trwać kilka lat. Do najpopularniejszych aparatów stałych zalicza się tradycyjne aparaty metalowe, jednak obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się również aparaty estetyczne, takie jak aparaty z porcelanowych zamków, które są mniej widoczne. Poza tym, coraz większą popularność zdobywają przezroczyste nakładki ortodontyczne, które można łatwo wyjmować i są prawie niewidoczne na zębach.

Leczenie ortodontyczne – proces i efekty

Proces leczenia ortodontycznego rozpoczyna się od szczegółowej diagnozy, która obejmuje badanie kliniczne, zdjęcia rentgenowskie oraz często wyciski zębów celem wykonania modeli studyjnych. Na podstawie zebranych informacji, ortodonta opracowuje indywidualny plan leczenia, uwzględniający rodzaj aparatów oraz przewidywany czas trwania terapii.

Kluczowym aspektem leczenia ortodontycznego jest regularne monitorowanie postępów i dostosowanie pracy aparatu, co często wiąże się z koniecznością wizyt kontrolnych co 4-6 tygodni. W trakcie leczenia mogą wystąpić pewne dolegliwości, takie jak niewielki dyskomfort po założeniu aparatu ortodontycznego lub po kolejnych regulacjach, ale zazwyczaj są to stany tymczasowe.

Efekty leczenia ortodontycznego są zwykle długotrwałe, choć wymagają od pacjenta dbałości o retencję po zakończonym leczeniu, co oznacza noszenie specjalnych aparatów lub szyn zapobiegających powrotowi zębów do pierwotnej, nieprawidłowej pozycji. Satysfakcjonujący wynik terapii jest zależny od wielu czynników, w tym od współpracy pacjenta, kompetencji ortodonty oraz prawidłowej higieny jamy ustnej przez cały czas trwania leczenia.