3 maja, 2024



Rodzaje protez zębowych

Proteza zębowa to urządzenie protetyczne mające na celu uzupełnienie braków w uzębieniu i przywrócenie funkcji żucia, estetyki oraz mowy. Istnieje wiele rodzajów protez, które dobierane są w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także stanu zdrowia jego jamy ustnej. Najpopularniejsze to protezy całkowite (zwykle nazywane sztucznymi zębami), które zastosowane są w przypadku bezzębia, i częściowe, które uzupełniają jedną lub więcej luk po stracie zębów. Wśród protez częściowych wyróżniamy protezy szkieletowe, charakteryzujące się metalową konstrukcją oraz protezy akrylowe, które są mniej trwałe, ale tańsze i szybsze w wykonaniu. Zaawansowaną opcją są protezy natychmiastowe, umieszczane zaraz po ekstrakcji zębów. Inspirującą alternatywą są również protezy overdenture, które opierają się na zębach pozostałych lub na implantach dentystycznych, zapewniając lepszą stabilność niż tradycyjne protezy.

Materiały i technologia w produkcji protez

Współczesne protezy wykonywane są z różnorodnych materiałów, które powinny być bezpieczne dla zdrowia, wytrzymałe i dawać efekt jak najbardziej przypominający naturalne zaufanie. Do najczęściej wykorzystywanych należy akryl, który jest materiałem lekkim, hipoalergicznym i łatwym do dopasowania. Konstrukcje metalowe, stosowane głównie w protezach szkieletowych, zazwyczaj wykonywane są z kobaltu, chromu lub ich stopu, co zapewnia wytrzymałość i lekką wagę. Istotna jest również technologia wykorzystywana przy projektowaniu i wykonawstwie protez. Dziś, dzięki cyfrowym skanom jamy ustnej i komputerowemu projektowaniu, możliwe jest uzyskanie wyjątkowej precyzji dopasowania protezy, skrócenie czasu jej produkcji, a także lepsza kontrola nad estetyką końcowego produktu.

Decydując się na protezę zębową, pacjenci często martwią się kwestią komfortu. Właściwe dopasowanie protezy jest kluczem do sukcesu. Odpowiednio skonstruowana i dopasowana proteza nie powinna powodować dużego dyskomfortu. Jednak każda osoba musi przejść okres adaptacji, podczas którego jama ustna „uczy się” funkcjonować z nowym elementem. W tym czasie mogą wystąpić drobne otarcia lub uczucie dyskomfortu, które powinno z czasem zniknąć. Bezpośrednio po założeniu protezy, stomatolodzy zazwyczaj zalecają mówienie i jedzenie miękkiego jedzenia, aby pomóc w adaptacji. Ponadto, regularne kontrole i możliwość korekty protezy przez profesjonalistę mogą znacząco zwiększyć komfort jej noszenia. Z czasem większość użytkowników protez adaptuje się do nich na tyle, że zaczynają funkcjonować niemalże tak samo skutecznie, jak przed utratą naturalnych zębów.